Inbegrepen in dit pakket:
3 Flessen
De wijnen
Onderbescheidingen
99
Luca Maroni
The highest score: This wine has completely convinced the Italian star critic Luca Maroni. Intense fruit, a harmonious bouquet, and plenty of character – a velvety smooth indulgent experience!
Productinformatie
| Artikel nummer | 199258 |
| Wijnsoort | Rode wijn |
| Druivensoort(en) | Primitivo |
| Land | Italië |
| Regio | Apulië |
| Jaargang | 2020 |
| Wijn predicaat | DOP |
| Smaak | zacht & soepel |
| Wijnstijl | rijk & compact |
| Netto hoeveelheid (L) | 0,75 L |
| Alcoholgehalte (%) | 14,50 % vol |
| Restzuur (g) | 6,00 g/l |
| Restzoet (g) | 15,00 g/l |
| Drinktemperatuur | 16-18°C |
| Rijpingspotentieel | 2030 |
| Wettelijke vermelding | bevat sulfieten |
| Wijnproducent | Cantine San Marzano |
| Adres | Bottelaar: Cantine San Marzano, Via Monsignor Bello 9, IT-74020 San Marzano di San Guiseppe (TA) |
De wijnen
Onderbescheidingen
99
Luca Maroni
The highest score: This wine has completely convinced the Italian star critic Luca Maroni. Intense fruit, a harmonious bouquet, and plenty of character – a velvety smooth indulgent experience!
Productinformatie
| Artikel nummer | 207065 |
| Wijnsoort | Rode wijn |
| Druivensoort(en) | Primitivo |
| Land | Italië |
| Regio | Apulië |
| Jaargang | 2023 |
| Wijn predicaat | IGP |
| Smaak | zacht & soepel |
| Wijnstijl | rond & volmondig |
| Netto hoeveelheid (L) | 0,75 L |
| Alcoholgehalte (%) | 14,50 % vol |
| Restzoet (g) | 15,00 g/l |
| Drinktemperatuur | 14-16°C |
| Rijpingspotentieel | 2031 |
| Wettelijke vermelding | bevat sulfieten |
| Wijnproducent | Barbanera |
| Adres | Bottelaar: Barbanera SRL, Via del Palazzone 4, IT-53040 Cetona (SI) |
De wijnen
Onderbescheidingen
97
Luca Maroni
With its harmonious combination of fruit, structure, and length, this wine meets the high standards of Italian critic star Luca Maroni: he awards an outstanding 97 points.
Productinformatie
| Artikel nummer | 205905 |
| Wijnsoort | Rode wijn |
| Druivensoort(en) | Primitivo |
| Land | Italië |
| Regio | Apulië |
| Jaargang | 2024 |
| Wijn predicaat | IGP |
| Smaak | droog |
| Wijnstijl | krachtig & kruidig |
| Netto hoeveelheid (L) | 0,75 L |
| Alcoholgehalte (%) | 15,00 % vol |
| Restzuur (g) | 5,50 g/l |
| Restzoet (g) | 8,70 g/l |
| Drinktemperatuur | 16-18°C |
| Rijpingspotentieel | Nu op dronk en nog 3 jaar te bewaren |
| Wettelijke vermelding | bevat sulfieten |
| Wijnproducent | Tagaro |
| Adres | Bottelaar: Winery Tagaro SRL, Contrada Sant'Angelo, IT-72015 Fasano (BR) |

