Productinformatie
| Artikel nummer | 30404 |
| Wijnsoort | Champagne |
| Druivensoort(en) | 40% Pinot Noir, 40% Chardonnay, 20% Pinot Meunier |
| Land | Frankrijk |
| Regio | Champagne |
| Appellation | Champagne |
| Jaargang | Non-Vintage |
| Wijn predicaat | AOP |
| Smaak | brut |
| Wijnstijl | fruitig & elegant |
| Netto hoeveelheid (L) | 0,75 L |
| Alcoholgehalte (%) | 12,00 % vol |
| Restzuur (g) | 4,07 g/l |
| Restzoet (g) | 9,30 g/l |
| Drinktemperatuur | 8-10°C |
| Rijpingspotentieel | Nu op dronk en nog 3 jaar te bewaren |
| Wettelijke vermelding | bevat sulfieten |
| Wijnproducent | Champagne Charles Heidsieck |
| Adres | Producent: Champagne Charles Heidsieck, 12 Allée du Vignoble, FR-51100 Reims |
Proefnotitie
Deze ‘Brut Réserve’ put uit het grote arsenaal aan reservewijnen die worden opgeslagen in de prachtige krijtkelders van Charles Heidsieck. De champagne heeft een fijne perlage en een intens bouquet van warme brioche, bladerdeeg en noten, rijpe appel en perzik, een vleugje mango, kumquat en citroen. In de mond is hij edel en elegant, met een fijne mousse, een romige textuur en een frisse zuurstructuur en mineraliteit. Een perfecte brut met een dosage van 8 gram per liter.
Onderscheidingen
95
James Suckling
Really fine bubbles. Extremely intense, showing dried apples, peaches and light apricots with brioche and pie crust. Medium-bodied with a creamy texture and a long, long finish. Very subtle. A blend of pinot noir, chardonnay and pinot meunier. 10% of the 2020 base wine fermented and aged in barrel. Dosage 8 g/L. Drink now.
92
Robert Parker
Based on the 2019 vintage and enriched by 50% reserve wines—stored in steel tanks and incorporating some 100 individual wines, averaging a decade in age—Charles Heidsieck’s NV Brut Réserve opens with aromas of candied lemon peel, ripe pear and pineapple mingling with buttered toast and a hint of burnt sugar. On the palate, it is medium- to full-bodied, charming and textural, with a sweet and fleshy fruit core, succulent yet vibrant acidity and a persistent, toasty finish. Disgorged in 2024 with a dosage of nine grams per liter, after nearly four years aging sur lattes, it represents another strong rendition of this reliable cuvée.
92
Jeb Dunnuck
The NV Champagne Reserve Brut, a blend of 40% each Pinot Noir and Chardonnay and 20% Meunier, pours a yellow/golden color and is generous and inviting, with loads of classic charm in its notes of brioche, ripe peaches, honied citrus, and fresh flowers. The palate is medium framed but fleshed out by a rounded mousse and has a suggestion of decadence as well as a clean finish. This highly appealing multi-vintage cuvée sees a high percentage of reserve wine going into the final blend, which adds a very well-integrated and layered feel. Drink now or over the coming 5-7 years. Disgorged 2022.
Past bij
High-end sushi, delicatessen zoals kreeft en truffel of pittig gevulde bladerdeeggerechten. Subliem als klassieker met verse aardbeien!
De wijn
Het fruit van de ‘Brut Réserve’ is een assemblage van drie druivensoorten en drie plaatsen. Het bestaat uit 40% pinot noir, 40% chardonnay en 20% pinot meunier. De chardonnay is afkomstig uit de grand cru Oger in de Côte des Blancs, de pinot noir uit de grand cru Ambonnay in de Montagne de Reims en de pinot meunier uit Verneuil in de Vallée de la Marne. In totaal zijn er ongeveer 60 basiswijnen gebruikt voor deze champagne, waarbij tot 10% van de wijnen is gevinifieerd in oude Bourgondische eikenhouten vaten en sommige reservewijnen tot 10 jaar zijn opgeslagen om de typische stijl van deze champagne te bereiken.

