Bodegas VaynoresTransatlántica Tinto 2021
Inhoud 0,75L | € 23,33/L
Productinformatie
| Artikel nummer | 207054 |
| Wijnsoort | Rode wijn |
| Druivensoort(en) | Garnacha |
| Land | Spanje |
| Regio | Sierra de Gredos |
| Jaargang | 2021 |
| Wijn predicaat | DOP |
| Smaak | droog |
| Wijnstijl | krachtig & kruidig |
| Netto hoeveelheid (L) | 0,75 L |
| Alcoholgehalte (%) | 14,50 % vol |
| Restzuur (g) | 5,30 g/l |
| Restzoet (g) | 0,50 g/l |
| Drinktemperatuur | 14-16°C |
| Rijpingspotentieel | Nu op dronk en nog 3 jaar te bewaren |
| Wettelijke vermelding | bevat sulfieten |
| Wijnproducent | Bodegas Vaynores |
| Adres | Bottelaar: Carretera Ávila - Toledo S/N, ES-05260 Cebreros |
Onderscheidingen
94
Robert Parker
The third vintage that I tasted next to the previous ones was the 2021 Transatlántica, cropped from a cooler year with a big snowstorm (Filomena), but the rest of the season was warm and dry. They used 50% full clusters for the fermentation in concrete with indigenous yeasts and matured the wine in 2,000-liter oak vats for around 14 months. It has similar parameters as the other vintages I tasted next to it, with good ripeness and around 14.5% alcohol and very good freshness, denoted by the low pH (3.3). It feels very young and vibrant, with very fine tannins. The difference with the other vintages here is the quality of the tannins, which are finer and more elegant, making it approachable. It has a combination of flowers, fruit, spice and rocks, with fine granularity. It comes from slate soils. 3,800 bottles were filled in December 2022.
Past bij
De grote drie: pizza, hamburger, steak. Doet het ook goed bij streetfoodfavorieten zoals pulled pork.
De wijn
Er worden in totaal slechts 4000 flessen geproduceerd. Een kleinschalig project dat alle aandacht op het terroir kan vestigen. Ongeveer de helft van de druiven wordt ontsteeld; de gisting vindt plaats met natuurlijke gisten in betonnen tanks. Daarna rijpt de wijn 14 maanden in grote houten vaten.
Ingrediënten en voedingswaarden
ØVoedingsinformatie per 100 ml:
| Calorische waarde | 344 kJ (82 kcal) |
| Koolhydraten | 0,5 g |
| waarvan suiker | 0,05 g |
Bevat kleine hoeveelheden vet, verzadigde vetzuren, eiwit en zout.

